15 Nisan 2009 Çarşamba

Kutlu Doğum Haftası
*
*****
*
"O kimse ki, bizi zulmetmeye çağırır, o bizden değildir. Kendi halkını cehalette, yalan içinde bırakanlar da bizden değildir. Kendi halkını zorluğa ve sıkıntıya maruz bırakanlar da bizden değildir." Hz. Muhammed
*
*****
*
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'i tanıma, sevme, anlama ve anlatmanın yoğun olarak yaşandığı ve kutlandığı haftadır, Kutlu Doğum Haftası. Bu sürede Hz. Peygamberimizi özellikle örnek ve güzel ahlâkını iyi anlamak ve kendi hayatımızı da ondan örnek alarak düzenlemek gerektiğini bilmek gerekiyor. Bu anlamda gerek kişisel ve gerekse toplumsal hayatımızın temelini öncelikle sevgi üzerinde oturtmak gerkir diye düşünüyorum. Çünkü insan yaşamının temel yasası insanlar arasında karşılıklı sevgidir.
*
*****
*
Hemen burada; "Nasıl ki insanın canı yemek istediği zaman yediği yemek yarar ona, bir zararı dokunmaz; insanlara karşı davranışlarının da ancak onları sevdiği zaman bir yararı olur, zararı dokunmaz." diyen Tolstoy'dan söz etmek ve onun düşüncelerine de yer vermek istiyorum. Zira bu ünlü Rus yazarı Hz. Muhammed'i araştırarak hadislerini derleyen bir risâleyle (Hz. Muhammed) O'nu bakınız nasıl tanımlamış:
"Muhammed her zaman Evangelizm'in (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O, insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah'tan başka ilâhı yoktur ve sadece Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur." Lev Nikolayeviç TOLSTOY
*
*****
*
Hz. Muhammed'in sevgiye ait sözleri ve davranışları, hoşgörü, ahlâk, adalet, doğruluk ve daha birçok evrensel değerin yine "Kalbimizde Allah'ın nuru vardır, onun adı da vicdandır." diyen Tolstoy'un ifadesiyle "aklı başında" bir insanı celb ve cezb etmemesi zaten düşünülemezdi.
Tolstoy, seçip kitapçık haline getirdiği bu hadislerle, gerçek adalet ve eşitliğin, gerçek kardeşlik ve fedakârlığın yerinin İslâm olduğu, hatta insana saygı ve sevginin ve daha ötesinin de yerinin yine İslâm olduğunu vurgulayarak "...Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah'ı ve onun Peygamberini kabûl ederdi." diye düşüncesini açıklamıştır Tolstoy.
Prof. Dr. Telman Hurşidoğlu ALİYEV
*
*****
*
Büyük Atatürk'ün "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" dediği söze de değinmek isterim. "Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların kârı değildir. O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır." Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları sf: 28
*
*****
*
Evet, sevgili Pygamberimiz Hz. Muhammed'in davranışlarını esas almak galiba içinde bulunduğumuz sevgisiz hayata yeniden canlılık ve samimi beraberliği getirecektir. İşte o vakit milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi gaye edinerek; Hz. Peygamber’i bütün yönleriyle daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlayıp anlatmayı, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı tekrarlayarak hayatımıza yön verebiliriz. Bu esnada da toplumumuzda ortak paye olarak birleştiğimiz peygamber sevgisi ile birlik, beraberlik, yardımlaşma, sevgi, saygı duygularının daha bir güç kazanacağı kesindir.
*
*****
*
Bütün bunların ışığında; insan ve tabiat sevgisiyle dolu yüce Peygamberimizin "Kutlu Doğum Haftası" tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sevgi ve saygılarımla!

3 yorum:

  1. Teşekkürler Tülay, demir tavında dövülür derler.Zamanında , konusu öneli ve değerli. S.Kaçan

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler öğretmenim. Çok anlamlı ve güzel bir yazı. Serkan Alpaslan

    YanıtlaSil
  3. ellerinize kaleminize sağlık yüreğinize sağlık hocam çok anlamlı bir yazı...dilek doğru

    YanıtlaSil