15 Nisan 2010 Perşembe

Evrensel Değerler Sahibi; Hz. Muhammed"Muhammed her zaman Evangelizm'in (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O, insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah'tan başka ilâhı yoktur ve Muhammed O'nun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur." Lev Nikolayeviç TOLSTOY


Kutlu Doğum Haftası; bu özel günde düşüncelerim şüphesiz ki tüm insanlık adına olacaktır. Zira bu özel ve anlamlı haftanın, bütün insanlığa yaşamı ve ahlâkıyla örnek teşkil eden Yüce Peygamberizimiz Hz. Muhammed'in ve aracılığıyla insanlığa gönderilen kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in insanlıkla yeniden buluşması olarak tanımlanmış olmasıdır.


Dileğimiz her alanda çöküş yaşayan insanlığın, biran önce Kur'an etrafında birleşerek yaşamını akıl ve bilimle idame ettirmesidir. Öte yandan,"komşusu açken tok yatan bizden değildir" diyen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in, sadece bu düşüncesi bile evrensel ahlâkı ve vicdanı temsil ettiğinin bir göstergesi olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Zira O'nun sevgiye ait sözleri ve davranışları, tüm insanlığa hitap edecek niteliktedir. Evrensel değerlerle içi dolu sözlerinin, her biri, bugün bütün insanlığa yeniden insan olmayı hatırlatıyor olmasıdır. İnanıyorum ki "aklı başında" herkesin ilgisini çekecek olan hadislerin her biri; bugünün acı ve zulüm dünyasında kişilerin avunmaya muhtaç ruhlarına, sımsıcak maneviyatın yerleşmesine vesile olacaktır.


Bu hafta münasebetiyle, Kur'an'ı iyi anlamalı ve sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in yaşamını kendimize örnek almalıyız. O halde, O'nun eşsiz ahlâkını iyi anlamak için; yaşadığımız bugünde, hızla yayılarak insanlığı etkisi altına alan dar çevrenin, çaresizlik içerisinde sürdürdükleri zengin ve gösterişli hayatların zannedildiği gibi, aslında bütün bir insanlığı temsil etmediğini, işte bu şekilde gösterebilme şansını elde edeceğimize büyük bir fırsat olarak görüyor ve içtenlikle inanıyorum. Zira bu inancımın temelinde Kur'an-ı Kerim bilinci ve Hz. Muhammed'in örnek yaşamı yatmaktadır.


Bu vesileyle aklın ve bilimin etrafında bizlere rehberlik eden Kur'an Peygamberimizin bir hadisiyle yazımı tamamlamak istiyorum:

"Hz. Muahammed'den sordular ki:

"Dinin esası ne üzerine kurulmuştur?" O da şöyle cevap verdi:
"Kendiniz için istediğinizi başkaları için de isteyin; kendiniz için istemediklerinizi başkaları için de istemeyin"


Sevgi ve saygılarımla!


2 yorum:

  1. Bilmem hangi şarkıcının kiminle nerde basıldığını,hangi kıyafetleri giydiğini vs. ezbere bilen insanların artık bu tür şeylerden vazgeçip biraz da gerçeklerle haşır neşir olmaları gerek.
    İnsanlıktan nasibimizi almak için bize yolu gösteren ışığa sımsıkı sarılmamız gerekiyor.
    İnsanlık nerde diye diye zamana (affınıza sığınarak)küfredeceğimize insanlığı öğreten kitaba ve onun öğreticisine kulak asmanın zamanı gelmiştir.Aksi son pişmanlık fayda etmeyecektir.Saygılar...

    YanıtlaSil
  2. Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin, güzel, akılcı, bilimden yana olan İslam dinimizin; hurafelerden, Arap kültürünün etkisinden kurtararak Hz. Muhammed'in insanlara aktardığı şekliyle (ve tabii ki kendi -örnek hayatıyla- yaşadığı şekliyle) ilahi İslam dinini yeniden insanlığa öğretmesine katkı sağlayacağı inancıyla tüm Müslüman alemine hayırlı uğurlu olsun. ELİF

    YanıtlaSil