13 Mayıs 2016 Cuma

Hangi Yüzle...


"Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avlandığında, işte o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız" Kızılderili Atasözü

"Aydın'da dikilen incirler kesilerek jeotermal santral yapılıyor. Böyle giderse, 15 yıl sonra çölleşecek duruma gelir."

"Burdur-Yarışlı Gölü, flamingo ve başka birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak Burdur’daki bu gölün etrafındaki dağları mermer ocakları kuşatmış durumda. Etrafında 50’nin üzerinde mermer ocağı bulunan göl, tozlar nedeniyle kirlendi ve bu nedenle her sene bir aylığına misafirliğe gelen flamingolar bu sene göle uğramadı."

"Güney Amerika kıtasının üçte birini kaplayan Amazon Ormanları’ndaki talan giderek artıyor"


Dağlar taşlar dereler, ormanlar...

Birer birer talan ediliyor, kirletiliyor, yok ediliyor...

"Ziya paşa’nın Adana Valiliğini sürdürdüğü 1879 yılında Çukurova’da ortalığı kasıp kavuran bir kuraklık hüküm sürüyormuş. Ekinler kurumuş, sebze ve meyve bahçeleri kuraklıktan ürün vermez olmuş. Çiftçi, tüccar bir grup Adanalı perişan bir durumda müftüye giderek yağmur duasına çıkılmasını istemişler. Müftü, durumu arz etmek ve izin almak üzere Vali Ziya Paşaya sormuş.
"Paşa hazretleri nasip olursa yarın cuma namazını eda eyledikten sonra cemaatle birlikte topluca duaya gideceğiz. Zat-ı devletleri de buna iştirak etmeyi düşünürler mi?"

Ziya Paşa, müftünün bu teklifini alır almaz ayağa kalkmış ve konağın penceresinden aşağıda gürül gürül akan Seyhan Nehri’ni seyre dalmış. Sonra müftüye dönüp söylenmiş; "Bak müftü efendi, ben cenab-ı hakkın huzuruna yağmur istemek için çıkmaya hayâ ederim. Utanırım. Hemen yanı başımızda koca bir ırmak akıyorken, onun kenarında durup yağmur duası yapmak ne ola ki. Hak teâlâ benden bunun hesabını sormaz mı? Yarın ruz-i mahşerde bana ey Ziya, önündeki nimeti görmezden gelip sen ne yüzle karşıma çıkıp yağmur dilersin demez mi? Yok müftü efendi yok. Beni mazur gör. Rabb-ül aleminin huzurunda beni rüsva eyleme."

Dolayısıyla...

Duydunuz mu...

"NASA, Kepler Uzay Teleskobu ile 1284 yeni gezegen keşfedildiğini açıkladı. Gezegenlerin 9’unun ‘yaşanabilir bölge’ içerisinde olduğu" belirlenmiş...

"Yaşanabilir" yeni dünyalar öyle mi?! 

Hangi yüzle?!..

Elindekini görme...

Allah'ım lütfen...

Bu gözü dönmüş caniler ve aklını kullanmayanların  (Ey iman edenler, "Raina-Bizi güt, bize bak" demeyin, "Unzurna-Bizi gözet" deyin ve dinleyin.  Bakara Suresi , 104. Ayet) eliyle mavi dünyamız griye dönüştü. Dolayısıyla elimizdeki nimeti harap ettik... bir yenisini biz kullarına nasip eyleme Allah'ım,

Amin!


Sevgi ve saygılarımla!


NOT: Bugün Hakkari'de sekiz Kahraman Mehmetçiğimiz ŞEHİT oldu...

Türk ulusunun vatan savunmasındaki haklı kararlılığıyla bilikte, yüreğimiz yanıyor..."Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder