31 Ekim 2016 Pazartesi

"Afgan Kızı" Şerbet Gula"Fotoğrafçı Steve McCurry’nin bir mülteci kampında tanışıp fotoğrafını çektiği ve 1985’te National Geographic’e kapak olan yeşil gözlü ve hızmalı "Afgan kızı" Şerbet Gula, Pakistan’da sahte kimlikle yaşarken yakalandı." 27 Ekim 2016

Amerika,  Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgalini bu fotoğrafla simgeleştirdi.

Zira Amerika Vietnam'daki başarısız süren 10 yıllık savaşta 60 bin askerini kaybetti. Dolayısıyla Amerikan halkının baskısı nedeniyle Vietnam'dan çekilmek zorunda kaldı..

Hal böyle olunca Amerika, Afganistan işgali ve  Körfez savaşlarında serbest gazeteciden daha çok "iliştirilme" embedded gazetecilerin oluşmasını sağlamıştır. Yani kendi askeriyle birlikte hareket eden gazetecilerin istediği yöndeki haber ve resimlerin yayınlanması gibi.

Dolayısıyla...

Korku dolu bakışlarla genç "Afgan kız"ın delip geçen gözlerini, Afganistan'ın Rus işgalinin simgesi yapıldı. Ki böylelikle zihinlere yerleştirilen korku'nun resmi, sanat yoluyla dünyaya -psikolojik savaş yöntemiyle- yayılmış oldu, bu bir!2. olarak da, Afgan kızı gibi bir sembol de 1. Körfez savaşında petrole bulanmış karabatak kuşunun fotoğrafı dünyaya servis edilmişti. Böylece  "Saddam Hüseyin sadece insanlara değil, hayvanlara da eziyet eden birisiydi" algısı yaratılmış oluyordu. Ancak daha sonra anlaşıldı ki, "bu görüntülerde görülen karabatak kuşunun aslında yıllar önce Exxon-Valdez adlı tankerin Alaska'da yaptığı kaza sonucu denize yayılan petrolden kirlenen bir kuş" olduğu açığa çıktı.


Pekii, Afgan kızın fotoğrafını çeken Fotoğrafçı Steve McCurry bundan sonra artık dünyaca ünlü bir fotoğraf sanatçısı oldu. Ve aynı fotoğrafçı aradan geçen 17 yıl sonra aynı Afgan kızı Şerbet Gula'yı bir kez daha dünyaya servis etmeyi başardı. Bu defa o delip geçen gözlerin sözde mutluluğunu... Öyle ya... Şerbet GULA bundan böyle artık Rusya'nın değil Amerikan bombası altında yaşıyorduVe Şerbet Gula'nın fotoğrafı gazetelerde 3. defa olarak dünyaya servis edilmiş oldu. Dolayısıyla "sahtecilikten yakalandı" haberiyle...

Diyeceğim o ki... 

Emperyalistlerin  genel karakteridir bu... 

Önce planlarlar, sonra uygularlar

İşleri bitince...Sevgi ve saygılarımla!
"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

2 yorum:

  1. Harika tespitler efendim,
    Saygılarımla...

    YanıtlaSil
  2. Yazık ki hiçbir biçimde kontrol edemediğimiz bilgilerle beynimiz yıkanıyor.

    YanıtlaSil