3 Nisan 2010 Cumartesi

"Dikkat! Fahişe Çıkabilir"
"Kitleler cezalarla düzene sokulursa yozlaşmış olur, karizma ve nezaketle yönetilirse bilinçli ve dürüst olur." Konfüçyüsİtalya'da trafik işaretlerine bir yenisi eklenmiş... Vatan'ın haberine göre; kent caddelerine, üzerinde “Dikkat! Fahişe çıkabilir” yazan, trafik işaretleri diken Mogliano Belediye Başkanı, uygulamayla birlikte "tahammül sınırlarını aşan ve caddeleri dolduran kadın ve transseksüel fahişelere karşı vatandaşlarının yanında olacakmış..."


Vallahi ne diyelim; haberi okuduğumda ilk aklıma gelen, İtalya başbakanı Silvio Berlusconi oldu. Zira ne bileyim Berlusconi'nin icraatları da trafik levhasında belirtilen uyarıda olduğu gibi, uyarılacak davranışlarla gündeme geldiği için; zihnimdeki ilk çağrı bu yönde oldu.


Diğer taraftan haberin içeriği aslında Berluconi'ye "uyarı" gibi olmuş desem daha doğru bir tespit olacak sanki... Hatta bir adım daha ileri düşünecek olursak, bazı cadde ve sokaklara "Dikkat! Berlusconi çıkabilir" uyarı levhası asılması da yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Zira Berlusconi, bırakın İtalyan halkını, bütün dünya kamuoyu önünde yaptıklarıyla, bu trafik levhasını aratmayacak davranışlarıyla, bir yerde halka örnek tutulmasına vesile olmakla kayıtlara çoktan geçti bile...


Nitekim de durum onu gösteriyor olsa gerek ki, halk da, başbakanlarını takip ederek gereğini yerine getirmeye başlamış bile... O zaman da habere gülmek mi gerekir, yoksa düşünmek mi diye sorgulamadan geçemeyeceğim doğrusu. Ha, biz de güzel bir söz var; ne derler, "Balık baştan kokar."... Eh artık bundan sonra bu türden levha ve uyarılara İtalyan halkı alışmalı bence!!! Sizce de öyle değil mi?

Bu arada, sırada Fransa -Nicolas Sarkozy- var gibime geliyor... :)

Sevgi ve saygılarımla!

1 yorum:

  1. insanları önden uyararak insanlara hizmet ettiklerini düşünen, kendilerini medeni sanan zavallılar...Gerçek medenilk , özgür düşünce ve eylemi hakim kılmak insan onurunu ahlakını beden ve ruh sağlığını yüceltmekle olur. elif

    YanıtlaSil