6 Mayıs 2017 Cumartesi

Delikanlım!delikanlım!
iyi bak yıldızlara,
onları belki bir daha göremezsin.
belki bir daha
yıldızların ışığında
kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin..

delikanlım!
senin kafanın içi
yıldızlı karanlıklar
kadar
güzel, korkunç, kudretli ve iyidir.
yıldızlar ve senin kafan
kâinatın en mükemmel şeyidir.

delikanlım!
sen ki, ya bir köşe başında
kan sızarak kaşından
gebereceksin,
ya da bir darağacında can vereceksin. 
iyi bak yıldızlara
onları göremezsin belki bir daha...

delikanlım! 
belki beni anladın, 
belki anlamadın. 
kesiyorum sözümü.

Nazım Hikmet

Dün olduğu gibi bugün de coğrafyamızı kana bulayan, vatanımızı parçalamak, milletimizi bölmek isteyen emperyalist güçlere karşı...  bağımsızlık mücadelesi  veren Deniz GEZMİŞlerin  anısına...


6 Mayıs 1972'de Merkez Cezaevi'nden babasına yazdırdığı son mektup:

"Baba, 

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın. Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. (...)  

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma. Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım.

Oğlun Deniz Gezmiş" İdam Gecesi Anıları sf:81, Halit ÇELENK


Ne delikanlı insanlarmışsınız be...Sevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

2 yorum:

  1. Deniz Gezmiş'i hep kötü gösterdiler..ve halen de kötü göstermeye devam ediyorlar..halbuki sizin de dediğiniz gibi o emperyalistlere karşı bağımsızlık mücadelesi vermişti..nice deniz gezmişlere diyelim..

    YanıtlaSil
  2. Onları unutmamanız güzel. Bizler için hiç yaşlanmıyorlar. Hala kalplerimizin güzellikleri.

    YanıtlaSil