11 Ocak 2021 Pazartesi

ÂKİF Rolüyle Yavuz BİNGÖL

 


12 Mart 1921'de İstiklâl Marşı'mızın TBBM tarafından kabulünün 100. yıldönümü olması nedeniyle 2021 yılı, İstiklâl Marşı yılı olarak ilân edildi.

"‘Akif' adlı sinema filminde vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatını canlandıracak olan Yavuz Bingöl, projeden alacağı parayı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını söyledi."06 Ocak 2021, Akşam

03.01.2021 BBN TÜRK Kanalından, Ceviz Kabuğu programında Sn. Hulki CEVİZOĞLU vatansever çizgisi ve Atatürkçü kimliğiyle, yeni yılın ilk programını  bu konuya ayırarak, biz Ceviz Kabuğu izleyicilerine muhteşem bir programa sundu.


Dolayısıyla kendi adıma heyecanla izlediğim programın çok küçük bir kısmında ben de yer aldım. Bu büyük gururu bana yaşattığı için öncelikle kendilerine çok teşekkür ediyorum. :)

Programda, gururumuz Mehmet Âkif rolünü üstlenen Sanatçı Yavuz BİNGÖL'ün,  onur verici rol'le film çalışması içinde olduğunu öğrendim. Bu sebeple programa "twitter" üzerinden bir soruyla, daha açıkçası yüreğimin arzu ettiği, Milli şairimiz Mehmet Akif'in gerçek anlamda vatan severliğine tanıklık ettiğimiz, ve de insanın göğsünü katbekat kabartarak okuduğumuz İstiklal Marşımızın yazarı AKİF'in o inanılmaz koşullardaki olağanüstü davranışının örnek alınmasına heyecanla istek duyduğum millî ve yüce bir duyguyu paylaştım.

Bu hassasiyetime aynı karşılığı gösteren sn. CEVİZOĞLU, konuğu Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni sn. Fatih BAYHAN'a sorumu yöneltti."Yavuz BİNGÖL, Mehmet Akif'e uygun olarak oynadığı rolden para almaması uygun olmaz mı? Tülay GÜRDAL"

Zira Türk milletinin yokluklar içerisindeki acılarını, milli kurtuluş mücadelesinin destansı  anlatan İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet ÂKİF'i canlandıracak olan sanatçı Yavuz BİNGÖL'ün de Akif gibi aynı ruhu taşıması gerekiyor.

Dolayısıyla...

Bu sorunun iletilmesinin hemen akabinde sanatçı Yavuz BİNGÖL sorumluluk göstererek canlı yayında  "cüzzi miktada bir para aldığı"nı, daha sonra paranın tümünü Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını CEVİZ KABUĞU programı canlı yayında ilan etmiş oldu. Bu ÖRNEK davranış, Mehmet Akif rolünü üstlenecek kim olursa olsun, oynayan herkese yakışacak, milli  bir sorumluluk olacaktır! O sebeple sn. BİNGÖL'e çok teşekkür ediyoruz. Zaten sn Hulki CEVİZOĞU da anında aynı duyarlılıkla BİNGÖL'ü tebrik ederek bu durumda o filmi izleyeceğini söyleyip kendilerini kutladı! 

Konuyla yakın ilişkili olduğunu düşündüğüm Fransız yazar Albert CAMUS'un NOBEL Edebiyat ödül aldığı 1957 yılında yaptığı konuşmasından bir bölüm izninizle paylaşmak isterim:

"Sanat, çok sayıda insana, ortak keyiflerin ve acıların imtiyazlı bir resmini sunarak, o insanları heyecanlandıran bir araç. Sanat, sanatçıyı, toplumdan uzak kalmamaya mecbur kılar, onu en mütevazı ve en evrensel gerçeğe tabi kılar. Çoğu zaman, kendini toplumdan farklı hissettiği için sanatçı gibi yaşamayı seçen kişi, bir süre sonra, eğer toplumun geri kalanına benzediğini kabul etmezse, ne sanatını ne de farkını koruyabileceğini görür. Sanatçı kendini, onsuz yapamayacağı bir güzellik ile kendini koparamayacağı toplum arasında bir yerde konumlandırır. İşte, bu yüzden gerçek sanatçılar hiç kimseyi ve hiçbir şeyi hor görmezler. İnsanları yargılamaktan ziyade, anlamakla yükümlüdürler. Bu dünyada bir taraf tutmaları gerektiğinde, Nietzsche'nin kelimeleriyle, hâkimin değil, yaratıcının hükmettiği o toplumun tarafını tutarlar; bu yaratıcının işçi veya entelektüel olması ise onun için fark etmez."Demem o ki...

Biz de Türk milletinin ortak acılarına "imtiyazlı bir resmini sunarak", bizleri heyecanlandıran  milli şairimiz Mehmet Akif'in duygu ve davranışlarını bütünüyle yansıtmak üzere rol üstlenen Yavuz BİNGÖL'den, isteğimiz, filmden alacağı parayı milletine dolayısıyla da söz verdiği Mehmetçik Vakfına bağışladığı günün resmini  sabırsızlıkla ve gururla bekliyoruz...

Ve...

Marka olmuş "1100 programla Ceviz Kabuğu"ndan tanıdığımız, 40 yıllık gazeteci, 51 Kitapla yazar, Sosyolog Dr.; Sosyal Psik.; Fels.Antrp; Pop.Bilim GYY; Phd, Ma., MBA"  Sn. Hulki CEVİZOĞLU'na  bu güzel ve ÖRNEK davranışın oluşumuna vesile olması nedeniyle en derin sevgi ve saygılarımla bir kez daha teşekkür eder, aydınlanmanın öncülüğünü yapan nice programlara dileğiyle...


Sevgi ve saygılarımla!


NOT: BBN TÜRK TV kanalı sayın yetkililerinden de Ceviz Kabuğu program süresinin  uzatılmasını, saygılarımızla talep ediyoruz. 


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)


2 yorum:

  1. Merhabalar Öğretmenim.
    Aslında bu ülkenin Mehmet Akif'leri bitmez. Yeter ki, onlara bu fırsat ve imkanlar tanınsın. Sizin davranışınızı da takdir ediyor ve ben de sizi bir Mehmet Akif olarak görüyorum.
    Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim Recep bey... Evet bu canım ülkemde Mustafa Kemaller, Mehmet Akifler... tükenmez! En derin saygılarımla esen kalınız.

    YanıtlaSil