27 Kasım 2021 Cumartesi

DEDE
Yazıma başlamadan önce bu rezil haberi okuyunca zihnimde canlanan "DEDE" olgusuyla birlikte yıllar önce bir reklama müdahil oluşum aklıma geldi... Ardından Dostoyevski'nin "K. Kardeşler" adlı eseri. Zira bu eserde Baba İvan KARAMAZOV; ŞEHVET merkezli yaşayan son derece KURNAZ olmanın yanında yüklü  servete sahip bir karakter tiplemesidir. Tabii DOSTOYEVSKİ'nin hemen her toplumda var olabilen  hastalıklı karakterleri ele alarak ortaya çıkarıp evrensel ahlâkın ne olduğunu sorgulatmasının önemini bir kez daha "toplum sağlığı" açısından  hatırlamış oluyorum. 

Dolayısıyla...  hepimizin iğrenerek baktığı bu rezil haberi okurken eminim ki herkesin ağzından düşürmediği kusursuz "ERDEM" bir anda akla  gelmiştir. 

O hâlde nasıl oluyor da bir insan bu kadar SEFİL duruma düşebiliyor?! 

****

2007 yılı diye hatırlıyorum. Televizyonlarda "muhabbet Kart" reklamı var. Reklamda Mustafa Sandal ve  dedesi genç kızlar arasında... benim aldığım terbiye ve eğitimde DEDElere, yaşlılara saygı duyulur ve ellerinden öpülür. İnsanlar onlara otobüste yer verir, sokakta yardımcı olur... Eh hâl böyle olunca bu reklâmla birlikte dedeler saygınlığını yitiriyor, genç kızlar da aşağılanıyor diye düşündüm. Bu da benim çok ayıbıma gitti. Dolayısıyla bu algıyla çocuklarımızın da etkileneceğini düşünerek RTÜK'e bir itiraz yazısı yazdım. Akabinde dönemin RTÜK başkanı (Sn. Zahit AKMAN) olayın hassasiyetiyle beni telefonla aradı ve konu üzerinde konuştuk, ardından reklâmın yayından kalktığını hatırlıyorum.

Oyyy kuzum! Sen ne güzel bir şeysin...

2021... sorsanız dilinden Allah, Kur'an düşürmeyecek kadar... DEDE. 

Ki  üç yaşındaki dünya tatlısı "torun"unun (DNA testiyle "öz kızı"..)adı, Müslime.

Müslime'nin kelime anlamı: “İslam dininde olan, Müslüman.” dolayısıyla fazla söze gerek kalmıyor...

Bu rezil DEDEnin, yazılanlara bakılırsa düzenli bir şekilde geliniyle ya birlikte oluyor ya da gelininin "ifadesi" ile ona tecavüz ediyor, iki tane de çocuk dünyaya geliyor, sonra onlara da tecavüz ettiği iddia ediliyor... 

Bu rezaleti okuduğum an kanım dondu!.. 

Dünyanın hiçbir yerinde, dünyanın hiçbir dilinde bu rezaleti ve utancı anlatacak sözcük yoktur. 

Güzeller güzeli yavrucağı koruyamadığımız için, 

Ahlâksızlıkta sınır tanımadığımız için, 

Allah'ım helâk et bizi...Sevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

6 yorum:

 1. Merhabalar.
  Bu haberi ne okumak, ne duymak, ne de yazmak istemiştim. Gerçekten kanımızı donduracak bir haber. Ben de bugünkü Hürriyet gazetesinde başlığı gördüm ve haberin içeriğini okumadım. Çünkü, başımıza resmen taş yağdıracak bir haber bu.

  Bütün bu yaşananlara rağmen, başımıza hala niye taş yağmıyor?.. Anlamış değilim.

  Topluma sık sık Hz. Yusuf filmini izlettirmek gerekiyor. Şimdi bu dede, tüm dedelerin yüz karası oldu. Ben de dede oldum diye her yerde göğsümü gere gere dolaşırken, şimdi yaşanan bu vahşetten dolayı, bırakın dedeliği, toplumun bir ferdi, bir insan olarak başım bükük kalmıştır. Bu rezil ilişki sonucu dünyaya gelen bu yavruların suçu günahı nedir? Ne kadar üzüldüğümü anlatamam.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 2. O yaşadığınız derin üzüntüyü erdem sahibi olan herkesin, büyük bir acıyla iç çektiğine eminim Recep bey. Çok üzgünüm... İlginize ve değerli yorumunuza teşekkür eder saygılar sunarım.

  YanıtlaSil
 3. Ne yazıkki ne beddua ise yarıyor ne dua :((

  YanıtlaSil
 4. Beklentimiz EĞİTİMden geçiyor. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Beddualar zaten yaşanıyor halihazırda Tülay hocam..Covid,pandemi ve aşılar ve tabii ki diğer afetler..Ölen çok sayıda (milyonlarca) insan var ama insanlık farkında değil..Uzun sürmez 2025/2030 yılına kadar dünyadaki insan nüfusu 1/2 milyara kadar düşebilir diyorlar..Ne diyelim Allah(cc) hepimizi korusun bu canavarlardan..🙏

  YanıtlaSil
 6. Ne yazık ahlâk sükût etti Ertuğrul bey. Şüphesiz ki karşılığını ağır faturalarla ödeyeceğimiz, ağır günlerin içindeyiz. Sevgiyle esen kalınız.

  YanıtlaSil