18 Kasım 2014 Salı

Geçmişin de "PAK" Değil...
"Kürtler yeni bir parti kurdu, " PAK" ismiyle bugün kuruluş dilekçesi verilen parti Türkiye'yi bölerek bağımsız Kürt devleti kurmayı amaçlıyor. 

Kürdistan Özgürlük Partisi (Partiya Azadiya Kurdistanê- PAK) slogan olarak da "Kürdistan, hemen şimdi" sözünü belirledi. Kurucu başkan da niyetlerini açıklıkla ifade etti;
"Bağımsız Kürt devleti". 17 Kasım 2014


Kürdistan Teali Cemiyeti, Kürt Teali Cemiyeti:

30 Aralık 1918 tarihinde Dahiliye Nazırlığına verilen bir dilekçe ile  İstanbul'da kurularak, doğu illerinde şubeleri açılan bağımsız bir Kürt devleti kurulması amacı güden cemiyet. Cemiyetin adı, Kürdistan yükselme derneği...

Bu cemiyetin, İngiliz devlet yetkilileri ve Hürriyet ve İtilaf Fırkası ile ilişkileri bulunmaktaydı. Atatürk, cemiyetin amacının, yabancı devletlerin himayesinde bağımsız bir Kürt devleti kurmak olduğunu belirtmiştir.

1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan bir kararla cemiyetin faaliyetlerine son verildi.


Kürt Teali Cemiyeti bildirisi, 31 Mart 1920, Peyam-ı Sabah gazetesi

"Kürt Teali Cemiyeti, Hürriyet ve İtilaf Fırkası ve İngiliz Muhibleri Cemiyeti ile işbirliği içindeydi. Derneğin başkanı Seyit Abdülkadir Âyan üyesidir ve hem İstanbul Hükümeti hem de İngilizler ile işbirliği içinde İngiliz çıkarları ile örtüşen ayaklanmalara önayak olmuştur."

Ayrıca...

"Kürdistan Türkiye'den tamamen ayrılıp bağımsız olmalıdır. Ermeniler ile Kürtlerin çıkarlarını bağdaştırabiliriz. İstanbul'daki Kürt Klübü Başkanı Seyit Abdülkadir ve Paris'teki Kürt delegesi Şerif Paşa hizmetimizdedir." faaliyetleriyle Millî Mücadeleye karşı çalışmalarıyla tarihe geçmiştir.

Diyeceğim...

Dün yaşanılanlar, bugün tekrar sahnelenmek isteniyor..

Dolayısıyla... "Tarih tekerrürden iberettir" demek isterdim ancak,

ÂKİF'in o can alıcı öz'lü dizeleri aklıma geliyor:

"Gecmişten adam hisse kaparmış.. Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa, yarım hisse mi verdi?
"Tarih"i "tekerrür" diye ta'rif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?.."

Mehmet Âkif ERSOYSevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S)

3 yorum:

 1. Merhabalar.

  Onlara bu fırsatı verenler vatan hainidirler.

  Ülkemizi bölmek ve parçalamak için var güçleriyle çalışan emperyalist güçlerle işbirliği halinde olanlara başka ne yakıştırabiliriz ki?..

  Allah ıslah etsin ve hidayet nasip eylesin inşAllah!

  Cenab-ı Hakk, ülkemizi ve milletimizi bu hainlerden korusun
  inşAllah!

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 2. Elbette bölmeleri mümkün olmayacak, yeter ki sağlam iktidarlarımız olsun. (Ne var ki, hani bazılarının dediği gibi oralarda kursalarda yine ülkemizi terkedip gitmeyecekler ki. Bodrum'u Çeşme'yi İstanbul'u bırakıp Hakkari'de yaşayacaklar he mi?)
  Asıl amaç emperyalist güçlerin maşası olup güçlü Türkiye'yi zayıflatmak, sürekli iç sorunlarla boğuşarak çağdaş uygarlıktan uzak kalmasını sağlamak.
  Zavallı beyinleri bu kadarına ermiyor.

  YanıtlaSil
 3. Maalesef.. (Yeni sitemize bekleriz.. http://dusundumveyazdim.blogspot.com.tr)

  YanıtlaSil