13 Mayıs 2015 Çarşamba

301 SOMA


Öğrencim Musa BOZKURT'un geçen yıl  (2.sınıfta) çizdiği resim

13 Mayıs 2015...

Tam bir yıl önce Soma'da yaşanan facianın 1. yıl dönümü...

301 madencimizi anmak üzere eşler, anneler, babalar, çocuklar...

Mezarlığa koştular bugün...


Bu facianın ardından akıllarda kalan  bir cümleyle madencilerimizi yad etmek istiyorum:

 "Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin." 


Sevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.) 


NOT:
  
Bu facianın ardından Soma'ya giderek bizzat gördüklerimle birlikte, yaşanılanları ve madenci eşleriyle yaptığım söyleşiyi 4 bölümlük bir yazı dizisiyle sayfama taşımıştım,

İşte o söyleşi dizisi:

SOMA'dan İzlenimlerim -1- "Keşke Sen de Ölseydin de..."

13 Mayıs 2014... Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçenSoma maden ocağı faciası... Millet olarak hepimizi yasa boğan ve karalara bağlayan 301 madencimizin ölümüyle olmasıyla  birlikte "Soma'da neler oldu"ğu bir tarafa,orada, yaşanan acıyı bizzat hissetmek istedim. Ki insan olduğumu hatırlamak ve anlamak için Soma'ya gitmeye karar verdim.

Devamını okumak için...


SOMA İzlenimlerim -2- " 301 Tane Zengin Dul'umuz Var! Bayanlar Giyinin, Süslenin Kocalarınızı Elinizde Tutun!"Maden faciası yaşanan Soma'da, Turgutalp Mahallesinin iki dönemdir muhtarlığını yapan ve 5 aday arasından "büyük bir farkla" kazanan Gülay ERDAL'ın yaşanılan facia karşısında, olağanüstü bir gayret sarf ettiği her halinden belliydi.  Felaketzedelerin sorunlarıyla ilgilenmek, onların dertlerine ortak olmaya çalışmak bir taraftan kendisine müthiş "huzur" verdiğini ifade ederken, bir diğer taraftan da faciayla birlikte kendisinin de psikolojisinin bozulduğunu anlatıyor.
Soma izlenimlerim -3- "Demirden Aldığımız Oksijenle Kurtulduk!"


Soma gerçekten sosyolojik açıdan endişe edilecek  duruma gelmiş. Zira geride kalan perişan aileler... Babasız kalan yetim çocuklar, dul kalan gencecik gelinler. Soma için uzun vadede herkes, toplumsal dokunun bozulacağı  endişesini taşıyor..
Soma İzlenimlerim -4- "... Bir Kadını Eğitirseniz, Bir Kuşağı Eğitirsiniz."


İnsan kendi ayakları üzerinde durabildiği sürece namusunu koruyabilir.

Bu  dünyada yaşanılan tüm felaket ve kötülükler, kadınlar açısından ikiye katlanıyor. Savaş, doğal afet... her şey, evet her şey iki katı yük, acı, gözyaşı ve sefalet anlamına gelmektedir kadın için. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder