13 Ekim 2017 Cuma

"Eh, Koyun Deyip Geçmeyelim"


"Fransa’da binlerce koyun kurtları protesto etti
Fransa'nın Lyon kentinde önceki gün sıradışı bir protesto yürüyüşü gerçekleşti. Paris yönetiminin yabani kurtları korumak için hazırladığı "Kurt Projesi"ne karşı tarımcılar ve çiftçiler sokağa döküldü... Binlerce koyunla birlikte!" Sözcü, 11 ekim 2017

Fransa-Lyon'daki k'oyun'ları bilemem ama, kurdun koyunu yemesi içgüdüsel doğal bir olgu olduğu kesin. Dolayısıyla bu içgüdüsel olgu olmasaydı avlanan da, avlayan da olmazdı.

Hal böyle olunca...

"Herkes öğrenmeye gelmemiş içyüzünü dünyanın,
Yünü kırkılmaya gelenler çok.
Herkes pencere açmaya gelmemiş dünyaya,
Dumandan boğulmaya gelenler çok." 

Görünen o ki, içgüdü sahibi koyunların arasında, "günün birinde bıçak altına yatmak korkusuyla yaşamaktansa, bu işi bir kökünden halletmek isteyen" koyunlar bile sessizliklerini bozup başkaldırırken,

İçinde yaşadığımız bu kanlı coğrafyadaki dünyanın iç yüzünü öğrenememiş o kadar çok dumandan boğulmaya heves etmiş, aklını kullanamayanlar var ki...

Dolayısıyla konu koyun, kurt, çoban olunca,  

Hele de "Onların yağlı etlerine göz dikenler, sütünden yağ ile peynir, derisinden kürk ile çarık yapanlar, her şeyden önce koyunları, çobansız kalırlarsa kurdun kuşun şikarı (av) olacaklarına, kendi başlarına açlıktan öleceklerine inandırdılar. Bu böyle sürüp gittikçe koyunlar da kendilerine inanamaz, kuvvetlerine güvenemez oldular. Sandılar ki, çobanın onları canavardan koruması, önlerine bir tutam ot atması, yumuşak etleri için değil, kara gözleri içindir." Sırça Köşk, sf:132 düşüncesi coğrafyamızı sardıkça...

E, haliyle aklıma Sabahattin Ali'nin kaleminden, "KOYUN MASALI" geldi.

Ve bu durumda masaldaki yaşlı koyunların kuzulara söylediği nasihattan, bu sıkıntılı coğrafyanın insanları olarak kıssadan hisse çıkaracağımız bölümünü paylaşmak, şart oldu:

"Bu dünyada çobansız da, köpeksiz de yaşanabilirmiş. Ama bunu sağlamak için her defasında bu kadar kanlı kurbanlar verecek olursak pek çabuk neslimiz kurur. Bari siz gözünüzü açın da, ilerde başınıza yeniden itler musallat olursa, sürüyü canavarlara paralatmadan onları defetmeye bakın!" Sırça Köşk, Sf:135Sevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

3 yorum:

 1. Gerçekten İçinde yaşadığımız bu kanlı coğrafya çok üzüntü verici Tülay hocam..Kuzu - Kurt benzetmesi yerinde ve güzel bir yazı olmuş..kaleminize sağlık..

  Bu arada blogda yazdıklarınızı eserleştirirseniz (kitaplaştırırsanız) çok yerinde olur..Çok emek var yazılarınızda..Kolay gelsin.. :)

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim beğeninize ve ilginize. Olabilir... En derin saygılarımla Ertuğrul Bey...

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar Tülay Öğretmenim.
  Yazınızı okudum. Doğru söze ve doğru yaklaşıma ne diyelim. Bu dünyada çobansız da köpeksiz de yaşanabilir ama bunun bedeli olmasın, yeter artık!
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil