27 Ekim 2017 Cuma

Türk Gençliği "İstiklâl Yolu"ndaBüyük Nutuk (Söylev), 15-20 Ekim 1927


"Yurdumuzun parçalanıp, işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklal Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını anlatan Nutuk, siyasi ve milli tarihimizin birinci elden, değerli bir kaynak eseridir.

Atatürk'ün kendi kaleminden çıkan bu eser, yine Atatürk tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Ankara'da toplanan İkinci Kurultayı'nda 36,5 saat süren ve altı günde okunan tarihi bir hitabeye dayandığı için Nutuk adını almıştır.

Nutuk yalnız geçmiş devrin bir hikayesi olarak dünümüzü anlatmakla kalmayıp, yakın tarihimizden alınan ibret dolu tecrübelerle, milli varlığımızın bugününe de yarınına da ışık tutabilen bir değer taşımaktadır.

Nutuk, milleti ülkenin geleceğini belirleyecek olan milli birlik ilkesi etrafında bilinçlendirip, kenetlendirerek, milli irade ve milli hakimiyet kavramlarının harekete dönüştürülmesi yoluyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşundan Cumhuriyetin ilanına kadar uzanan başarılı bir tarihi akışın hikayesidir.

Nutuk ilk defa 1927 yılında, biri asıl metin, diğeri belgeler olmak üzere Arap harfleriyle iki cilt olarak yayınlanmıştır. Aynı yıl, tek cilt halinde lüks bir baskısı da yapılmıştır. Yazı inkılabından sonra, bu ilk metnin okunması güçleştiğinden, 1934 yılında, Milli Eğitim Bakanlığınca üç cilt olarak yeniden basılmıştır. Nutuk, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezince yeniden basılmıştır." isteataturk.com/haber/4954/buyuk-nutuk-soylev

Ve...Atatürk'ün "Gençliğe hitabesi"nden aldığı güçle, Türk vatanı ve Türk milleti için, dün "İstiklal Yürüyüşü"yle Samsun'dan yola çıkan Türk gençliği,

 TGB Genel Başkanı Cem Dikmen "Gün Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde işaret ettiği gibi istiklal ve Cumhuriyetimize ne pahasına olursa olsun sahip çıkma günüdür. Büyük zaferler, kararlı başlangıçların eseridir. İstiklalimiz ve istikbalimiz için yüz yıl sonra yeniden İstiklal yolunu kararlılıkla adımlayacağız.

İlk adımımızın ardından, ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ kararlılığının sergilendiği Amasya’ya geçiyoruz.  Amasya’nın ardından 27 Ekim günü, Manda ve Himayenin kesin bir dille reddedildiği Erzurum’a gidiyoruz. 28 Ekim günü ise, ‘Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez.’ Şiarının haykırıldığı Sivas’a varacağız."


29 Ekim günü Ankara'da Birinci Meclis önünde Türk milleti ile Büyük Bayramımızın coşku ile kutlanacağı haberini  gururla okudum...

:)

Ne mutlu Türk'üm diyene!


Sevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

2 yorum:

 1. Nutuk bence sadece Türk milleti için değil dünya ölçeğinde ülkelerin milletlerin "sosyal ve siyasal" kurtuluş reçetesidir..Bu vesileyle Atatürk başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor ve 29 Ekim Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutluyorum..Syagılarımla..E.Y.

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.
  Nereden bakılırsa bakılsın,Nutuk Türklüğün hafızasını ve felsefesini oluşturan önemli bir kilometre taşıdır. Ve bugünün olaylarına ışık tutmaktadır.

  Büyük milletimizin, esenlik içinde nice Cumhuriyet Bayramlarını idrak etmesi dileğiyle Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil