8 Aralık 2018 Cumartesi

Avrupa Baharı

Medeni Avrupa'nın medeni Fransa'sında kıyamet kopuyor!

Dolayısıyla...

Şimdi birkaç soru soracağım:

- Coğrafyamızdaki ülkelerin topraklarını işgal etmiş emperyalistlerin saldırılarını nasıl adlandırırsınız?

- Hemen cevaplayalım:

- Alışılageldiği gibi adlandıralım,

- "Terörist saldırı"!

- Peki zengin ve vahşi güçlerin  uçaklarının,tanklarının ve tüm ağır silahlarının konuşlandığı coğrafyamızda kendilerini savunmaya çalışan insanlara roket,envai çeşit bomba ve mermi yağdırmalarını nasıl adlandırırsınız?

- Yine alışılageldiği gibi, hemen cevaplayalım:

- "Orantısız güç" kullanımı.

- Hımm!..

- Hani yine coğrafyamızda "Arap baharı" denilen bir ayaklanma fırtınası vardı, ona ne dersiniz?

- Hemen cevaplayalım:

- Vallahi bizde,"Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner" gibi bir atasözü var...

İşte şimdi Fransa'da da öyle bir şey oluyor galiba.

Ve..

Yakın Çağ: 1789'daki Fransız devrimiyle başlayan ve de günümüze kadar süren döneme dendiğini taa küçük yaşlardan beri hepimiz biliyoruz, öyle değil mi? İşte bu süreç içerisinde  vahşi kapitalizmi iliklerimize kadar  yaşadığımız bir dönem olarak da değerlendirmek gerektiğine inanıyorum.

Fransız İhtilaliyle,   Fransız halkı bilinçlenerek Kral’ın emirlerine karşı çıkmış ve yönetimde söz sahibi olmuştur. Dolayısıyla aynı Fransız halkı sanırım  şimdi de  Küresel kraliyete karşı çıkıyor. Zira kapitalizm çöküyor! Yani, küreselleşme yıkılıyor!!!


Öte yandan, "Indegnez-vous!/Öfkelenin!" ya da "İnsanlık Onuru İçin Manifesto",

"1944'te Ulusal Direniş Kurulu Programı, 1948'de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ni kaleme alanlar arasında olan Stéphane HESSEL, özlediği küresel bir topluma yönelik çağrısını; sosyal adalet, eşitlik ve özgürlük çığlığını,  "İnsanlık Onuru İçin Manifesto" diyebileceğimiz davetiyle...

"Para üzerine kurulu dünya düzenine karşı çıkın; sosyal haklarınızı elde etmek için savaşın ama bunu terörizm ile değil düşüncelerinizi kabul ettirerek yapın; kendinize dayatılan bu düzeni kabullenmeyin; öfkelenin."

"Direnmek, bir anlamda insan topluluklarının kendini sürekli yeniden yaratması demektir... İnsanoğlu tarihin akışını değiştirmeye kadirdir. Tarih yaratıcı yurttaşların eseridir." 2008 Stéphane Hessel, Öfkelenin! sf:19Sevgi ve saygılarımla!


"Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır" Hz. Muhammed (A.S.)

8 yorum:

 1. Keser döner sap döner gün olur hesap döner çok iyi özetlemiş durumu tülaycım eline sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.
  Aslında doğru değil ama, yılların birikmiş bir öfkesi olduğu için içimde, ne yalan söyleyeyim, Avrupa baharına sevindim. Keşke diğer Avrupa ülkelerine sıçrasa da sevincim bir kat daha artsa. Aynı yerküre üzerinde yaşıyoruz ama, bahar mevsimi hep bizlere geliyordu. Biraz da onlara gitsin ve bu baharın ne olduğunu anlasınlar.
  Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Esen kalın.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Recep Bey,

  O kadar çok canımız yandı ki, neyi nasıl düşüneceğimizi şaşırdık vallahi... Saygılarımla, esen kalınız.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, ziyarete geldim. Yeni açmış olduğum bloguma iade i ziyarete beklerim.

  YanıtlaSil
 5. Güzel işleyen bir demokrasi anlayışları var, tepki gösteriyorlar. Tepkiyle hükümetleri geri adım atıyor, hatta önemseyip görüşüyor.

  YanıtlaSil
 6. Evet haklısınız. Zira Fransız halkı tarihten gelen geleneğini kaybetmeden yaşam kavgası üzerindeki toplumsal duyarlılığını gösteriyor. Saygılarımla...

  YanıtlaSil