6 Eylül 2011 Salı

Sorum Çok Açık
"Düşmanlarınızı affedin bu bir büyüklüktür. Ama onları unutmak büyük bir aptallıktır." John F. Kennedy"Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, tüm dünya çapında sayıları 12 milyonu bulan ve hiçbir ülkenin vatandaşı olmadıkları gerekçesiyle temel insan haklarından mahrum bırakılan ‘vatansızlar’ için üye devletlere adım atma çağrısında bulundu." 26 Ağustos 2011, RadikalHaberin devamında ise Türkiye'den de beklenti olduğu anlaşılıyor... "Nedir o?" derseniz, "Vatandaşlık haklarından yararlanamayan, mülk edinemeyen, seçme ve seçilme hakkını kullanamayan vatansızların" yani ülkemize hile ve düzenbazlıkla göç ettirilen Türklerin sorunları...


Peki kim bu vatansızlar?


Yunanistan'ın, Batı Trakya'da Türk nüfusunu azaltma politikaları doğrultusunda vatandaşlıktan çıkardıkları ("1955 tarihli 3370 sayılı yurttaşlık Yasası'nın 19. maddesine dayanılarak") Batı Trakya Türkleri... Ve bunlar, ne yazık ki kendilerine hiçbir tebligat yapılmadan keyfi bir biçimde Yunanistan tarafından vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Bu doğrultuda pekçok azınlık mensubu Türk, vatandaşlıktan çıkarıldıklarını sınır kapılarında öğrenmişlerdir. Bu kişilerin haklarını aramak için dahi Yunanistan’a girmelerine izin verilmemiştir. Vatandaşlık hakkını yitiren bir azınlığın bu hakkı tekrar kazanması neredeyse imkansızdır. Zira geriye dönük hiçbir işlem yapılmamaktadır.


Öte yandan, 1948 yılında ve savaş sonrası İsrail Devleti'nin kuruluşunun ilan edilmesiyle ve BM eliyle desteklenen bu ilanın hemen ardından toprakları işgal edilerek evsiz yurtsuz kalan çok sayıdaki Filistinli vatansız söz konusu...

İsrail sürdürdüğü politiklar nedeniyle işgal ettiği Filistin topraklarını Yahudi nüfusunu artırmak için daha da baskıcı kılarak her geçen gün Filistinlilerin topraklarını gasp etti... Vatansız kalan Filistinliler sefil bir şekilde mülteci kamplarında yaşamlarını sürdürmeye gayret ede dursunlar; konuya sahip çıkıyormuş gibi varlığını gösteren Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım ve Yerleştirme Ajansı, sözde bu kamplarda Filistinlilere yardım ediyor... Ama bu göstermelik çabalar, onların, İsrail Devletine sorun çıkarmama adına ölmeden yaşamalarını sağlamaya yönelik... Amiyane tabirle "dostlar bizi alışverişte görsün" anlayışı hüküm sürüyor. Bu arada mülteci kamplarının yanısıra, başta Ürdün olmak üzere çeşitli Arap ülkelerine göçü zorlayan politikaların hüküm sürmesi nedeniyle direnen Filistinliler de vatansız edilmeye çalışılıyor!

Hâl böyleyken;

BM'nin göstermelik, yanlı uygulamaları ortadayken...

İkiyüzlülük havada uçuşurken...

Kâh savaşarak, kâh keyfi uygulanan yasalar aracılığıyla etnik anlamda göçe zorlanarak, insanların vatansız kalmalarına terkeden politikalara destek çıkan Birleşmiş Milletler'e sorum şu olacak:


İkiyüzlü uygulamalarınızla bırakınız mevcut vatansızlara "çare arama"yı da, bundan sonrası için üzerine daha kaç milyon ilaveyi öngörüyorsunuz?!

Sevgi ve saygılarımla!

Image"HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR." HZ. MUHAMMED (S.A.V.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder