30 Mayıs 2009 Cumartesi

Batı'ya Travma Yaratan Tarih!..
Resmi kayıtlara göre, 1071 yılı itibariyle; Alpaslan'ın önderliğinde Malazgirt Meydan muharebesi zaferi ile Anadolu kapısı Türklere açılmış oldu. Bundan sonra da adım adım cihan devleti OSMANLI genişleyerek, Doğu Roma İmparatorluğu olarak da bilinen Bizans İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'a dayandı.
*
*****
*
Ve nihayet, Hz. Muhammed'in İstanbul için "Onu fetheden komutan ne iyi komutan ve onun askerleri ne güzel askerlerdir." diye buyurduğu hadisle yoğrulan II. Mehmet, bu inanılmaz fetihi başardı! Zira tarih boyunca birçok devlet tarafından kuşatılsa da ele geçirilemeyen İstanbul'un, emsali görülmemiş surlarına (ki bu surlar üç aşamadan oluşuyordu ve aralarında boşluklar bulunuyordu; bu boşluklara da hendekler kazılmıştı ve içlerinde göletler oluşturuldu) rağmen başarıya ulaşan, Fatih Sultan Mehmet Han, oldu.


Sultan II. Mehmet, 6 Nisan 1453'de kuşatmayı başlattı. İlk defa Ulubatlı Hasan ve arkadaşlarının şehit olmak pahasına tutunmayı başardıkları İstanbul surları, artık direnemiyordu. 53 gün süren ve 19 Nisan, 6 Mayıs, 12 Mayıs ve 29 Mayıs'ta yapılan dört büyük saldırıdan sonra Doğu Roma İmparatorluğu'nun 1125 yıllık başkenti olan "Konstantinapolis" bundan sonra İSTANBUL'du...İstanbul, 29 Mayıs 1453 salı günü fethedildi. Bu tarihten sonra Osmanlı Devleti artık bir Cihan İmparatorluğu oldu. Tabii ki de, II. Mehmet İstanbul'a Fatih ünvanıyla girdi. Sultan II. Mehmet Haliç'e demir çekildiğini gördüğünde; "Benim kudretimin ulaştığı yere, onların hayalleri dahi erişemez" sözleri aslında onun ne kadar zeki olduğunun, tarihe göstergesiydi. Zira bu inanılmaz fetihle Türkler bir çağı kapatıp, bir çağı açıyordu... Ve dünya da bu tarih, ezberlendi!.. Ve çan sesleri yerini ezan seslerine bıraktı!.. İşte sevgili Peygamberimizin beklentileri, 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han'a nasip oldu...
*
*****
*
Evet bu şanlı ve gurur dolu tarihimizin 556. yıldönümü dün büyük bir coşkuyla kutlandı. Gerçi her ne kadar bu fetihden rahatsızlık duyanlar olsa da bizler, büyük bir gururla bu günümüzü göğsümüz kabararak hatırladık. Bir kez daha atalarımızla gurur duyduk! Ve duymaya da devam edeceğiz! Sevgi ve saygılarımla!
1 yorum:

  1. Merhaba hocam nihayet yazılarınızı tekrar okumaya başlıyabildim. ellerinize sağlık bu önemli günümüzü bende sevinçle kutluyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum ,yazılarınızı merakla bekliyorum.dilek doğru

    YanıtlaSil