24 Aralık 2012 Pazartesi

Bu Haber Doğru Olamaz!!!

"Şırnak Ilıca'da önceki gün arazi taramasına çıkan Meteler Jandarma Özel Harekat timleri çıkan çatışmada iki teröristi ölü ele geçirdi. Teröristlerin üzerinden ise ABD ordusunun kullandığı FGM-148 roketatarı ve mermisi çıktı... ASKERHABER" 23 Aralık 2012, turkiyehaberajansı (Türkiye Haber Ajansı)Aynı haber kaynağının devamında ise;

Olay sonrasında ABD'li subayların Mehmetçiği saatlerce "sorguya çektiği", akabinde Türk üsteğmen ile ABD'li görevli arasında "sert tartışma yaşandı"ğı ve sonrasında da "üsteğmenin ABD'li askerin üzerine yürümesi"yle hakkında "komutanı tarafından soruşturma başlatıldı"ğı  "iddia" ediliyor...

Yüreğim ince ince sızlıyor...

Zihnim ise, Turgut ÖZAKMAN'ın kitabından okuduğum tarihi not'u canlandırıyor..."İSTANBUL HÜKÜMETİNİN Harbiye Nazırı Ziya paşa her zamanki yumuşaklığı ile, "Beyler.." dedi, ".. İngilizlere kafa tutamayız. Adamların hiç şakası yok. Daha geçen gün, bir bahane icat ederek İzmit’i tekrar işgal ediverdiler.”

Sarı atlas döşeli büyük oda, nezaretin ileri gelen subayları ile doluydu. Hürriyet ve itilaf partisi yanlısı olan birkaç gerici subay dışında hepsi, Anadolu’ya geçmeye çoktan hazır, Ankara’nın İstanbul’da kalmalarını gerekli gördüğü namuslu askerlerdi.Kapı açıldı, kapının boşluğu içinde yaver göründü :

"Emrettiğiniz yüzbaşı geldi efendim."

"İçeri al."

Nazır subaylara bilgi verdi :

"Az önce sözünü ettiğim talihsiz olayın faili."

Yüzbaşı bekletmeden içeri girdi, kaygılı bakışlarla kendisini izleyen subayların arasında hızla ilerleyerek nazırın masası önünde durdu, selam verdi :

"Yüzbaşı Faruk, İstanbul. Beni emretmişsiniz."

Uzun boylu, kumral, yakışıklı, biraz bıçkın havalı bir subaydı. Nazır önündeki bir yazıya bakarak, yumuşak bir sesle, "Oğlum.." dedi, "..dün akşam Beyoğlu’nda, İngiliz inzibat subayı Teğmen Miller’i, emre rağmen selamlamamışsın. Doğru mu?”

"Evet efendim, doğru."

Nazır, dürüst subaya babacanca yol gösterdi :

"Herhalde görmediğin için selamlamadın, değil mi çocuğum?"

"Hayır efendim, gördüm."

Nazırın canı sıkıldı :

"Niye selamlamadın öyleyse? Selamlamanız için emir verilmişti."

"Rütbesi benden küçük olduğu için selamlamadım paşam. Askerlik töresince, önce onun beni selamlaması gerekmez miydi?"

Ziya paşa derin bir kederle ellerini açtı :

"Askerlik töresi mi kaldı a yavrum? Adamlar galibiyet haklarını kullanıyorlar. İngiliz komutanlığı bu sabah olayı protesto etti. Mesele çıkarılacak zaman değil.Hemen şu müzevir teğmeni bul da özür dile. Olayı kapatalım."

Başıyla çıkması için izin verdi.Ama yüzbaşı yerinden kıpırdamadı :

"Paşam, bir de beni dinlemenizi rica ediyorum."

Nazır bıkkınlıkla, "Söyle bakalım" dedi.

"Balkan savaşı’nda teğmendim, Çanakkale’de üsteğmen , Suriye cephesinde yüzbaşı oldum. Ben bu rütbeleri tek başıma savaşarak almadım. Her rütbemde binlerce şehidin ve gazinin hakkı var. Onların hakkını korumak namus borcumdur. Beni affedin, özür dileyemem."
Harbiye nazırı bozuldu :

"Anlamadın galiba. Harbiye nazırı olarak emrediyorum."

Yüzbaşı sükunetle, "Anladım efendim" dedi, apoletlerini (Rütbelerini) bir hamlede söküp nazırın masasına bıraktı :

"Artık emrinizi dinlemek zorunda değilim!"

Selam vermeden dönüp kapıya yürüdü. Oturan subayların, İstanbul’u tutan birkaçı dışında, hepsi saygıyla ayağa fırladı. Hepsinin rütbesi yüzbaşıdan daha büyüktü.
Gözleri dolarak, Faruk yüzbaşıya selam durdular…" Turgut ÖZAKMAN / Şu Çılgın Türkler, sf: 57-58

Diyeceğim...

"Ekilir ekin geliriz. Ezilir un geliriz. Bir gider bin geliriz."


Sevgi ve saygılarımla!


Image"HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR." HZ. MUHAMMED (A.S.)

4 yorum:

 1. Tam tersine bu haber mutlaka doğrudur..:(daha önce subaylarımızın başına çuval geçirilmedi mi?:((işgal altındayız bunlar doğru haberler...:(((Ata'mızın da, yüzbaşı Faruk gibi askerlerimizin de kemikleri sızlıyor..:(((

  YanıtlaSil
 2. Yunanistan'a dost komşu, ABD’ye de ‘Ağabey’ konumundaki müttefik denildiği sürece daha çok Yüzbaşı Faruk’lar harcanır bu memlekette…

  YanıtlaSil
 3. Sizi bi türlü anlayamadım gitti. Genel veya başkalarına yönelik eleştirel yorumlarımızı yayınlayın, sizi eleştirdiğimizde yayınlamayın. İyi vallahi, ne âlâ memleket!

  YanıtlaSil
 4. Yorumlarımızı yayınlamadığınızla ilgili sitemimizi dile getirdiyimiz yazımızı yanlış düşündüğümüzü izhar için yayınladığınızı bilmiyoruz sanki. Dürüst ve samimi olmaya çalışın!!! Eleştiriye de azcık tahammülünüz olsun!!!

  YanıtlaSil