14 Nisan 2012 Cumartesi

"The Türkiye""Akla ne işle uğraşacağını Gönül öğretir,

Gönül gelişmezse Akıl kötü işlerle uğraşır.

Onun için düsturumuz Bilim+Gönül'dür." Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU, 2050'ye 5 Kala

"Akıllılar, sebepler konusunda tartışır; aptallar da karar verir." Anarchasis
The Marmara...

The Lira...

"The Türkiye"


N'ooldu?

Şaşırdınız mı?


Bunda şaşılacak ne var ki?

Nasrettin Hoca'nın "Kazan doğurdu" hikayesi gibi.

Ne diyor Hoca, "Kazanın doğurduğuna inanıyorsun da, öldüğüne niye inanmıyorsun?"


Valla öyle işte...


The Marmara'yı yıllarca benimsedik; The Lira'ya şaşırmadık; yarışmalara İngilzce ile katılmayı içimize sindirdik; etrafımızı saran yabancı isimlerin istila ettiği tabelaları sorgusuz sualsiz benimsedik; konuşmalarımızı, "bye bye" ile bitirip, "okey" demenin "ayrıcalığı" ile övündük de,


"The Türkiye" olunca mı şaşıracağız?


Aaa, çok ayıp!


Hem madem öyle,


Oldu olacak şimdi de, "The Türkiye" ile Eurovision Şarkı Yarışması'na katılalım bari.


Zira bakınız bu yıl da sözde yarışmaya değerli hocamız sayın Oktay Sinanoğlu'nun deyimiyle "köle dili" İngilizce sözlerle söylenecek bir şarkı ile katılacakmışız! (Ki şarkı ve içeriğine dair görüntülerin hiçbirisi bizim kimliğimizi ve kültürümüzü yansıtmadığı gibi her haliyle tam bir rezalet!)

İnanılr gibi değil...

Sanki "sömürge"yiz...

Ya, nedir bu İngilizce hayranlığı?

Adından da anlaşılacağı üzere altı üstü uluslararası bir yarışma...


"TRT Genel Müdürü Şahin, "Eurovision için Türkiye'yi temsil ediyorsa Türkçe olmalı demiştiniz. Aradan 3 yıl geçti ve İngilizce bir parçayla katılıyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık olarak da "Bugün de söylüyorum, bana sorsalar yine Türkçe olmasını isterim." 16 Mart 2012, Vatan


Biz Türkçe konuşmuyor muyuz?

E o zaman?

Niye kimliğimizden ve dilimizden utanır, sıkılır, ezilir hale geliyoruz?


Bu durumun ne anlaşılır, ne de savunulacak bir izahı yok!!!


Hâl böyle olunca da çarşı, sokak, cadde.. Etrafımızı saran yalan perdesi öz ve öz dilimizi örtüyor, unutturuyor.

Bir "moda"dır almış başını gidiyor.


Tüm bu uydurma hikâyelerin altında yatan gerekçe ise "tek bir dünya hakimiyeti" isteğidir. Dolayısıyla "tek dil", "tek din", "tek bayrak" gayretleri hızla dünyadaki ulus devletleri tehdit etmektedir. Bu sebeple gerçeklerin gizlenmesi ve insanların uyanmaması için de çeşitli bahaneler ortaya atılıp özellikle de basın, reklam yoluyla üzeri örtülmektedir.


Tüm bu ibretlik fütursuzca gelişmelere utançla, öfkeyle bakıyor,

Ve tek kelimeyle,


"Yazıklar olsun!" diyorum.


Sevgi ve saygılarımla!


Image"HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR." HZ. MUHAMMED (A.S.)

5 yorum:

 1. Bu eurovision'da amaç genç şarkıcıların kendilerini göstermesi ve ülkelerin kültürlerini tanıtması değil mi ?O zaman yaptığımız şey başkasının diliyle ülkemizi tanıtmak oluyor.
  Hem zaten belki bu yarışmaya bizden fazla değer veren de yoktur .

  YanıtlaSil
 2. Yazılarınızı hayranlıkla okuyorum ve üzülerek çok haklısınız diyorum:(

  YanıtlaSil
 3. Hayır çok mu lazım?
  Eurovision'u kazanana evrenin sırlarını mı veriyorlar? Çok büyütüyorlar bu işi. Mesele dil ise böyle k..ı kırık bir yarışma için dilimizden vazgeçmenin anlamı yok.

  YanıtlaSil
 4. Sayın hocam yazınızı çok beğendim ama bir o kadar üzüldüm. Evet dil gider vatan gider. Yazıklar olsun. Serkan ALPASLAN

  YanıtlaSil
 5. Yarışma; bizim kendi kanalımız yani sadece köle dilinin bulunmadığı kanalımız demek isterdim ama söyleyemiyorum hastalık hastadan hastaya bulaştığı için köle dilinin sarmadığı bir yer kalmadı.Bana göre tüm bunlar kendi insanımın yüce türklüğünden ve güzel türkçesinden utanıyor olmasına neden bulunuyor .Oysa ATAM bizi bir türk bir birey yapmak için kanının son damlasına giden yolda aklında,düşüncesinde kendi canı değil hür olma isteği ve bir köleyi güzel bir şana yakıştırmak vicdanındaydı.Bir eskiye bir de yeniye bakıyorumda;eskiden verilen mücadelenin dahada kötüsünü görüyor:bu emellerinde hiçte güzel olmadığını bilmek üzere köle diline mahkum olmaktan korkuyor ve cumhuriyetin gözünde aklında olan hür olma isteğini söndürmeye çalıştığını görüyorum.Zaten yarışmanın adı köle diliyle yazılmış olması şarkılarında kültürden türkçeden uzak bulunmaasına sebep oluyor.
  Saygılarımla ben FADİME

  YanıtlaSil